Skip to main content

Cykelprojekt för att förnya 2009 Commencal Supreme mini DH. Målet med projektet var att göra cykeln lämplig för cykling i Trail-stil. Utgångspunkten var en 26″ kanon med skivor som vägde ca 16 kilo. Genom åren hade cykeln använts på stigar och visat sig vara en väldigt rolig cykel för många olika ändamål. Det är därför cykeln valdes ut för förnyelseprojektet.

cykelkedja armband

Vintage Mental Steel Cykelkedja Armband -> Armband för män

Projektet försökte genomföras med en liten budget, med huvudsakligen använda delar. Den gamla DHX5.0 spiralfjäderdämparen ersattes med en begagnad Fox float luftdämpare. Hjulen var några år gamla Mavic Crossmax enduro 27,5 tums hjul. De större skivorna passade bra i den gamla Fox flytbågen och det fanns precis lagom med utrymme i ramen också. Den gamla Thompson sadelstolpen ändrades till en hissstolpe med ett lyft. Det främre drevet ersattes med ett 32T ovalt drev.

hiekkapuhallettu alumiinirunko

Projektet började med att plocka isär hela cykeln. Cykelns ursprungliga turkosa färg fick gå och ramen togs till sandblästring. Efter sandblästring av ramen byttes alla lager. Därefter fortsatte bygget med sökandet efter lämpliga delar och montering av cykeln.

För att avsluta cykeln, hittades banden på Commencal Supreme DH världscupcykeln i begränsad upplaga av samma årsmodell för att hedra den cykeln. De färgglada banden passar bra till den sandblästrade ramen och Mavics gula skivor. Herrsmycken med cykeltema -> Herrsmycken